Аленка Братушек
Словенският парламент гласува вот на недоверие и свали консервативното правителство на премиера Янез Янша, предаде "Ройтерс". Задачата да състави ново правителство сега е в ръцете на Аленка Братушек, която е начело на най-голямата опозиционна партия "Позитивна Словения".
Вотът беше подкрепен от 55 гласа при 33 "против" и един въздържал се от присъстващите общо 89 депутати в 90-местния парламент.
Братушек може да стане първата жена - премиер на Словения, АКО успее да изгради коалиция около платформата за стабилизиране на финансите на страната. "Днес е повратен момент за Словения", каза 42-годишната Братушек пред репортери след гласуването.
През последните месеци Словения, която някога беше блестящ Пример за бившите югославски републики, е разтърсвана от протести срещу икономиите и корупцията, а безработицата е рекордно висока за последните 14 години.
Политическата криза кулминира, след като Доклад на антикорупционната комисия показа, че досегашният премиер Янез Янша не е декларирал имущество за над 200 хил. евро, чийто произход НЕ може да се докаже. Оттогава три партии напуснаха неговата коалиция, оставяйки го с едва 30 от 90 места в парламента.
Правителствената криза забави необходимите реформи и отново събуди спекулациите, че страната може да стане третата членка на еврозоната, която ще поиска спасителна помощ.
Парламентът вероятно ще гласува предложения от Братушек кабинет в края на март. Тя постигна споразумение със социалдемократите и двама от бившите съюзници на Янша, за да получи властта за 12 месеца с възможност да я задържи до изборите през 2015 г..
Политическа нестабилност
В реч пред парламента преди вота Братушек остро критикува допълнителните икономии и подчерта, че няма да има "гръцки сценарий" в Словения.
Предвид политическите различия в евентуалната нова коалиция обаче, която ще събере дясноцентристката "Гражданската листа" и Демократичната партия на пенсионерите ДеСУС от предишното правителство с две лявоцентристки опозиционни партии, задачата на Бартушек вероятно няма да е лесна.
Между партиите вече има разногласия за създаването на т.нар. лоша банка, където да вложи лошите заеми преди рекапитализацията, и продажбата на банки. "Позитивна Словения" на Братушек и социалдемократите се противопоставиха на плана в парламента, но той в крайна сметка беше одобрен.
Според Тимъти Аш, анализатор от Standard Bank, Словения се движи паралелно с Италия по отношение на тенденциите към политическа нестабилност. По думите му проблемът на Братушек е, че лявоцентристите искат по-ориентирани към растежа политики, но в същото време проблемите в банковия сектор доста по-праволинейни решения.
Според някои оценки Словения ще се нуждае от до 5 милиарда евро, основно за банките Й.. Макар и малка по размер, помощта обаче би била политически неудобна, особено след като ЕС вече се бори с финансовите проблеми на Гърция, Испания, Италия и Кипър.
Спасителната помощ освен това ще бъде придружена от строги условия на фона на 3-процентното намаляване на заплатите в публичния сектор от миналата година и плановете за Допълнителни съкращения на възнаграждения и работни места през 2013 г..
в к дневник
No comments:
Post a Comment