ПОЛИТИЧЕСКИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ

Saturday, December 31, 2011


27 дек 2011, 10:54

Читателски Дневник: За "изнудвачите" и "саботьорите" и още нещо

От Доц. д-р Тотко Стоянов
Последна промяна в 11:16 на 27 дек 2011, 4336 прочитания, 57 коментара
Министри обвиняватисторическите музеи в участъците на бъдещите автомагистрали, че "изнудват" агенция "Пътна инфраструктура" и бавят строителството на магистралите с археологическите си проучвания. Това стана ясно от стенограмата от последното заседание на правителството в сряда. Информацията за разговора в правителството провокира остра реакция сред археолозите. Публикуваме реакцията на председателя на Асоциацията на българските археолози Тотко Стоянов по темата.
"В рамките на днешния ден Дянков лично се занимай, защото думата "изнудват държавата и спират магистралите" ми звучи като ...". Някои от читателите вече са се досетили, че това е извадка от стенограма на заседанието на Министерския съвет, състояло се на 21 декември 2011 г.

В думите на премиера има нещо тревожно, нещо за бърза разправа с тези лоши хора, които пречат на нещо хубаво. Тези лоши хора са българските археолози. Има-няма 300 души, колкото е броят на професионалните археолози в България, са тръгнали да пречат на министър Павлова. На министър-председателя, на цяла България устремно да строят пътища и магистрали.

Преди година един министър без портфейл "нежно" квалифицира тези лоши хора като "шибани", какъвто бил и народът ни. Тогава, някои от тези "ш.......ци" (както вече ни наричат приятелите ни) имаха наглостта да не се съгласят начаса с министъра ерудит в епохалното откритие на известен археолог, разтръбено от същия министър кажи-речи преди да се е случило и да бъде оценено след необходимото задълбочено изследване на компонентите на археологическата находка и представянето й пред научната общност.

Настоящият ни партиен и държавен ръководител не реагира тогава на обидата към народа му и една научна общност. Сега, когато други министри си позволяват, без притеснение, по време на заседание на Министерския съвет, да квалифицират хора, които се опитват да си вършат работата, т.е. да спазват Закона за културното наследство, като "изнудвачи" и "саботьори", той дори ги подкрепя (виж в края на статията извадки от Закона, свързани с тази дейност). Ами да, знам ги аз – те са способни на разни "номера". Затова г-н Дянков вижте там, решете нещата за един ден. Тези жалки изнудвачи и саботьори археолозите сигурно са некадърни и тъпи да им трябват месеци, че и години, за неща които умните и кадърните могат да решат завчас.

Културният ни министър, естествено, не е останал по-назад и е дал своята лепта в характеризирането на тези мудни хора, с посочените вече качества, които май са се съюзили с едни други от подчинения му Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) начело с шефката им. Какво се мотат там с проучванията на Ларгото и защо проектът още не е готов. Тя шефката вече е уволнена, ама "там е eдин бардак, който или трябва да го вкараме в ред, или ...". Каква брилянтна фраза, а? Понеже съм археолог, четейки тази част от стенограмата, не успях да разгадая бардакът НИНКН ли е или въпросната шайка от саботьори и изнудвачи. И за да се решат (и решават) нещата занапред както трябва, я да преместим набързо "археологията" (разбирай Националният археологически институт при БАН и Етнографския музей (и тук не разбрах той пък какво е прегрешил) под шапката на "културата", т.е. Министерството на Културата.

Така се правят нещата, драги ми читателю. У нас. В Европата, сме чували, не ставало така. Пък, ако обидели някого или го уволнят със скалъпени обвинения, водел дела и последиците за другата страна, особено ако става въпрос за публичната сфера, можело да имат и политически измерения. Ние очевидно не сме там. Въпреки, че се опитвам да внушавам обратното на студентите си. Разбира се, когато обсъждаме културното наследство на България.

Доц. д-р Тотко Стоянов
Председателна УС на
Асоциацията на българските археолози
Преподавател в Катедра "Ахеология" на СУ "Св. Климент Охридски"
ИЗ ЗАКОН ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО :Чл. 160. (2) Когато при извършване на строителни и благоустройствени или селскостопански дейности, при търсене, проучване и добив на подземни богатства и при други дейности, свързани с въздействие върху земната повърхност, земната основа, земните недра и под вода, се открият структури и находки, които имат признаци на културни ценности, дейността се спира незабавно и се прилага чл. 72. (3) В 14-дневен срок от уведомяването по чл. 72, ал. 5 министърът на културата назначава комисия, която да предложи последващи действия. С одобряване на протокола на комисията министърът на културата дава задължителни предписания за необходимите дейности по проучване и опазване на структурите и находките
Чл. 161. (1) Осъществяването на инвестиционни проекти на физически и юридически лица в територии, за които има данни за наличие на археологически обекти, задължително се предхожда от предварителни археологически проучвания, с които се установява дали те няма да бъдат засегнати или нарушени. На археологическите обекти, разкрити при тези проучвания, се провеждат спасителни разкопки преди началото на строителните работи.
(2) В процеса на строителните дейности се провежда наблюдение от археолози. В случай на откриване на археологически обекти се прилагат чл. 148 и 160.
Чл. 148(5) Средствата за спасителни теренни проучвания до пълното проучване на терена се предоставят от възложителя, във връзка с чиято инвестиционна инициатива се извършва спасителното проучване.


No comments:

Post a Comment

за мен съдържанието на страницата

СТРАХОТЕН САИТ ЗА БЕЗПЛАТНИ РЕКЛАМИ

PERFECT TIMING AND POSITIONING Just launched. Get in before the masses. Earn thousands weekly!

Your SEO optimized title page contents