ПОЛИТИЧЕСКИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ : Какво става в прокуратурата

Saturday, February 23, 2013

Какво става в прокуратурата


Начинът, по който беше отстранена Галина Тонева като зам. главен прокурор, хвърля сянка над първите дни от управлението на Сотир Цацаров



Концепциите и идеите на Тонева и Сарафов взаимно се допълват. Те са много добри професионалисти. Всеки от тях би бил добър главен прокурор." С тези думи в първата работна седмица на новата година главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че ще покани и двамата си конкуренти за поста за свои заместници.

Точно 40 дни по-късно обаче Цацаров изненадващо изключи Галина Тонева от екипа си. Висшият съдебен съвет (ВСС) прие освобождаването й като зам. главен прокурор и я назначи за редови обвинител във Върховната касационна прокуратура (ВКП). Мотивът, който Цацаров посочи, беше "разминавания във вижданията за екипен принцип на работата".

Решението на Цацаров идва ден след масираната кампания, която вестниците, собственост на майката на депутата от ДПС Делян Пеевски - Ирена Кръстева ("Телeграф", "Монитор"и "Новинар"), подеха срещу Галина Тонева, препечатвайки една и съща статия, в която се казваше, че тя е опънала "чадър" над "енергийната мафия".

В същия ден срещу Тонева последва и атака от страна на разследващия депутат Яне Янев. След поредната си среща с Цацаров, на която той даде "документи", свързани с работата на прокуратурата по разследванията срещу енергийната мафия, лидерът на РЗС уж отказа да коментира действията на Галина Тонева, но в същото време заяви: "За мен е много странно заместник главен прокурор да изземва функции на главен прокурор."

Изключването на Тонева от екипа на главния прокурор беше предшествано от няколко важни събития, които поставиха новия ръководител на прокуратурата в по-скоро позитивна светлина. За разлика от предшественика си Сотир Цацаров открито се противопостави на опитите на ръководството на МВР да става говорител на държавното обвинение (по разследванията за атентата в Бургас, покушението срещу Ахмед Доган, стрелбата срещу Златко Баретата), иниицира ревизия в Инспектората към същата ВКП – институцията, която има мандат да се бори с корупцията в съдебната система, показа нетърпимост към нарушението на случайното разпределение на дела.

В същото време начинът, по който Сотир Цацаров се раздели с Галина Тонева и съвпадението на решението на ВСС с действията на "момчето за всичко" Яне Янев и съответните внушения на медиите на Делян Пеевски, Ирена Кръстева  (които и в петък излязоха със заглавие, че Тонева е била понижена "след разкритията за енергийната мафия"), поставят под въпрос обявените мотиви за това действие.

Пак преди избори, пак Яне Янев

За да разберем случилото се по върховете на прокуратурата, трябва да припомним малко от политическата същност на основния герой в него – Яне Янев. Звездата на лидера на РЗС като борец с корупцията изгря в края на мандата на тройната коалиция. Тогава той се сдружи със съветника в ДАНС Алексей Петров и на няколко пъти сякаш по сценарий произвеждаше шумни акции срещу корупцията. Янев обявяваше публично информация за корупция по високите етажи на властта, след което отиваше на крака в сградата на ДАНС (тогава на ул. "Черковна") и я "входираше". Следваше мигновена реакция от страна на ДАНС – разследвания, проверки, арести, обвинения. Така точно преди парламентарните избори Яне Янев изгради имиджа " Аз спирам корупцията", който, макар и на косъм, го вкара в парламента. Зад тази драматургия седеше далеч по-проста схема – Яне Янев внасяше в ДАНС информация от преписки на... ДАНС.

Четири години по-късно Яне Янев влезе в идентична схема този път не с ДАНС, а с прокуратурата. С помощта на ГЕРБ той създаде парламентарна комисия с конституционно недопустим предмет – да преразглежда "прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата".

Естествено характерът на тези преписки беше старателно подбран – без изключение ставаше дума за дела, засягащи длъжностни лица от тройната коалиция и в частност БСП (енергийната мафия), но не и представители на правителството на ГЕРБ.
 
Към Янев от държавното обвинение потекоха стотици томове следствени дела, дознания, папки със специални разузнавателни средства и т.н. Със замах лидерът на РЗС започна да разсекретява записани телефонни разговори по неприключили разследвания и така да захранва своите пресконференции.

След избирането на Сотир Цацаров за главен прокурор Янев реши да затвори цикъла, като започна да връща подадените от прокуратурата документи обратно, при това лично на главния прокурор. Макар че преди това беше констатирал критично, че "държавното обвинение у нас се схваща като универсална пощенска кутия, където може да се изпрати всичко, което е гореща тема на деня, независимо от неговия обем и предмет", за последните десет дни Сотир Цацаров го прие  два пъти, като след всяко посещение следваше пресконференция на лидера на РЗС. 

Просто съвпадение или...

След последната среща с главния прокурор Яне Янев обяви, че ръководената от него анкетна парламентарна комисия за борба с корупцията "категорично е установила, че енергийната мафия е покровителствана на най-високо ниво в прокуратурата и съдебната власт".

Същия ден последваха публикациите във вестниците, свързани с Делян Пеевски. Беше публикувана  заповед на Тонева от 2010 г., с която е създала организация за работа по делата за нарушения в енергетиката. Според публикациите с това си действие тя е иззела функциите на главния прокурор и е смачкала 12 дела. Заповедта е отпечатана на бланка на главния прокурор и с нея Галина Тонева възлага на прокурор Христо Граматиков да "контролира и координира действията по извършване на проверки и разследването по досъдебни производства", свързани с ТЕЦ "Марица-изток 2", "Мини Марица-изток", АЕЦ "Белене", "Цанков камък", ТЕЦ "Варна", НЕК (три дела), БЕХ, Електронния системен оператор, ДКЕВР. Според публикациите Галина Тонева е "смачкала цели 12 дела с незаконна заповед", която е издала, изземвайки правомощията на главния прокурор. Другите "нарушения" според вестниците на Пеевски са, че Тонева не е спазила принципа за случайно разпределение на делата. Впоследствие част от тези дела били прекратени.


Да си тръгнеш за една бланка...

Пред журналисти в Съдебната палата Галина Тонева обясни, че е действала изцяло по разпореждане на тогавашния главен прокурор Борис Велчев. "Под заповедта е моят подпис в качеството ми на заместник", коментира тя факта, че е използвана бланка на главния прокурор. Галина Тонева каза още, че не е възложила проверката за енергийните дела само на Христо Граматиков, а на екип от отдела за противодействие на корупцията. Така например по преписките е работил и прокурор Емилия Пенева, като делата са разпределяни на случаен принцип между тях двамата. Според нея Граматиков и Пенева са били единствените двама възможни прокурори, защото останалите са били ангажирани в други екипи. "Капитал" не можа да намери Галина Тонева на мобилния й телефон.
 
Думите й обаче бяха потвърдени от бившия главен прокурор Борис Велчев. Той поясни, че след като ГЕРБ печелят изборите, към прокуратурата започват да пристигат серия от дела, свързани с управлението на предишното правителство, и той е създал организация по разглеждането им: "Отделът за корупция, в който има няколко човека, нямаше как да се справи." Велчев коментира, че за всеки от неговите заместници е получил различни ресори от "вълната" сигнали. Така например Галина Тонева отговаряла за преписките, свързани със здравеопазването, социалната политика и енергетиката. Бойко Найденов – за военните договори, Камен Ситнилски – за Водното огледало, Валери Първанов – за сключените договори без обезпечение и т.н.

Не е дисциплинарно наказание...

След като предложи освобождаването на Галина Тонева, Сотир Цацаров ясно заяви, че публикациите, обвиняващи Галина Тонева в опъване на чадър над енергийната мафия, "не почиват на фактите". "Тонева няма отношения към прякото прекратяване на делото", заяви още той, но опроверга част от твърденията на Тонева – не е имало сформирани екипи за работа по делата, свързани с енергетиката.

Цацаров уточни, че "направеното предложение от моя страна не представлява дисциплинарна санкция или дисциплинарно наказание, то е в резултат на правомощията ми съгласно Закона за съдебната власт, който ми дава възможност да предлагам промени в ръководния екип".

В същото време обаче Сотир Цацаров обясни, че е предложил апелативния прокурор на София Ангел Илиев за дисциплинарно наказание заради един случай на нарушение на случайното разпределение на делата (в неговия случай – делото САПАРД.) "Каквото за Ангел Илиев, такова и за останалите", коментира Цацаров. Това на практика означава, че санкции най-вероятно ще има и за градския прокурор на София Николай Кокинов.

Галя Тонева не е била изслушана лично от Сотир Цацаров, а от нея са снети само писмени обяснения. Тя е разбрала за решението на началника си преди заседанието на ВСС. Самият той се е обадил в съвета предишната вечер, за да предупреди за намерението си, научи "Капитал".
 
Интересното е, че не е била потърсена и позицията на бившия главен прокурор Борис Велчев, въз основа на чието разпореждане е станала организацията във ВКП. В същото време проф. Велчев може да даде и яснота защо заповедта на Галина Тонева е била на бланка на главния прокурор.

Принципно решение или... сваляне на маските

Законът за съдебната власт дава на Сотир Цацаров свобода да избира екипа, с който ще работи. Решението му да привлече като свои заместници двамата си конкуренти за поста – Галина Тонева и Борислав Сарафов, многократно беше използвано като аргумент на властта в защита на предизвикалата остри критики процедура по избор на главен прокурор. Така например бившият вече правосъден министър Дияна Ковачева заяви, че "най-силната атестация за прозрачна и състезателна процедура при избора на главен прокурор е фактът, че двамата конкуренти на Сотир Цацаров - Галина Тонева и Борислав Сарафов, се съгласиха да влязат в екипа му, с което на практика легитимират процедурата. Това означава, че не я оспорват, а поканата към тях да се включат в екипа е добър ход, защото така се обединяват три добри концепции и трима добри професионалисти.

Галина Тонева, която е близка до "Позитано" 20, се ползваше с доверие от Европейската комисия. Ето защо назначаването й за заместник на Цацаров без съмнение тушира критиките към процедурата по избора му.
 
Преждевременното й изключване от екипа на главния прокурор с неубедителни мотиви, но за сметка в странен синхрон, от една страна, с действията на Яне Янев (при когото никога нищо не е случайно) и с масирана атака на медиите на Пеевски, от друга, буди сериозни съмнения върху принципността на решението на Цацаров.



В  К    КАПИТАЛ


РОСЕН  БОСЕВ

No comments:

Post a Comment

за мен съдържанието на страницата

СТРАХОТЕН САИТ ЗА БЕЗПЛАТНИ РЕКЛАМИ

PERFECT TIMING AND POSITIONING Just launched. Get in before the masses. Earn thousands weekly!

Your SEO optimized title page contents