Народното събрание ще излезе с решение по резултатите от референдума за АЕЦ "Белене" - 27 фев
Решението на парламента за референдума ще е в подкрепа на тезата "против" - 23 фев
Десницата предлага какво да се прави с ядрената енергетика след референдума - 13 фев
Народното събрание с решение потвърди отказа на България да изгражда АЕЦ "Белене". Сък 114 гласа за, 40 против и без въздържали се депутатите одобриха проекторешението, внесено от Синята коалиция и подкрепено от Герб зарезултатите от референдума за бъдещето на ядрената енергетика.Представителите на БСП и "Атака" изразиха убеденост, че следващият прламент ще го преразгледа. ДПС заяви, че няма да гласува, защото референдумът е опорочен.
Парламентът се занимава с темата в продължение на три часа и половина в един от последните дни преди разпускането си, защото законът го задължава да излезе с решение в тримесечен срок след провеждането на допитването.
Проекторешение за продължаване на строителството беше внесла БСП, но то беше отхвърлено.
Противоположните становища по темата са възможни след като избирателната активност на референдума надхвърли с едва 0,2 процентни пункта минималната (20%), под която той би бил обявен за невалиден, а 60% отговориха с "да" на въпроса за строителството на нови ядрени мощности.
Според БСП това означава, че централа в "Белене" трябва да се строи, а според "Синята коалиция" - че само 12% от гласоподавателите са съгласни с проекта.
Янаки Стоилов заяви, че БСП говори от името на тези 60% българи, включително неучаствалите в референдума, които поддържат тази инициатива ".
Според него приемането на проекторешение против строителството на АЕЦ "Белене" ще е глас НЕ просто срещу опозицията и БСП, но и "срещу тези хора, които са отвън в цялото си мнозинство". "НЕ чувате ли това, което ние казвахме, сега от площадите - искания за високотехнологична държава, ниски цени на тока и конкурентна Икономика", обърна се Стоилов към Синята коалиция и Герб. Повтори аргумента на левицата, че в "Белене" щяла да се произвежда евтина Енергия, както в АЕЦ "Козлодуй".
От името на "Коалиция за България" настоя Министерският съвет да отмени своето решение за спиране на строителството, да възобнови прилагането на споразумението с руската "Атомстройекспорт" и да осигури държавното участие.
"Ако решите да сложите точка, ние се обръщаме към Българските граждани и ще искаме подкрепа за мнозинство в следващото Народно събрание за спешно рестартиране и Бързо изграждане на АЕЦ" Белене ", защото проблемите с цената на тока зависят и от това кой и каква Енергия и как произвежда ", заяви Янаки Стоилов.
Като компромис, предложи решението да се остави на следващия парламент.
Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров настоя всички партии да заявят още сега какво е тяхното отношение към проекта и така да разсеят подозренията за подготвяна "неформална коалиция" Белене "вбъдеще" Нечестно е спрямо хората някой да остава с двулична позиция и да отлага решението да се вземе от следващото Народно събрание ", каза депутатът.
Предупреди, че бюджетът на страната НЕ може да поеме разход от 20 млрд. лв, нужни за строителството, и страната ще преживее наново кризата от 1996 г.. Посочи, че причината за скъпия ток днес, заради който започнаха протестите, е именно в похарчените 1,5 млрд. лв. за АЕЦ "Белене" и предупреди, че АКО строителството беше продължило, токът от "Белене" щеше да е 3-4 пъти по-скъп, отколкото от "Козлодуй".
ДПС няма място в тези дебати, няма Как да имаме и гласуване, заяви лидерът Лютви Местан. Той посочи, че въпросът на референдума е бил преднамерено и дори престъпно формулиран по начин, който е целял опорочаването на допитването.
"На какво основание си даваме право да четем резултата от този референдум, кой се чувства компетентен?" попита реторично Местан останалите депутати. Обвини вносителите на двете проекторешения, че четат резултата според политическите и дори идеологическите си обременености, а НЕ от гледна точка на волята на гражданите - воля, която е била преднамерено Скрита.
"Тъжният извод е, че след 40 години чакане да се въведе пряката Форма на управление, референдумът дискредитира тази форма", каза лидерът на ДПС.
ДПС е съгласна да падне бариерата за признаване на референдума, която според сегашния закон е твърде висока - активността трябва да е поне колкото на последните парламентарни Избори. Условието, което постави Местан е, въпросът от допитванията да е ясно формулиран, а положителният отговор да поражда задължително действие за представителните власти.
Диан Червенкондев от ГЕРБ заяви, че протестиращите хора искат яснота, прозрачност и контрол, докато проектът "Белене" е синоним на непрозрачност, секретност, груби нарушения на правилата за обществени поръчки. Той показа писмо от АЕЦ "Козлодуй" от 2007 г., която е поискалаоборудване за "Белене", което междувременно се е оказало ненужно, да ѝ бъде прехвърлено, защото щяло да помогне за удължаване живота на 5 и 6 енергоблок. Вместо това НЕК върнала оборудването на "Атомстройекспорт" за 87,6 млн. евро вместо 205 млн. евро, колкото е оценката, по устна договорка и без конкуренция.
"Финансовата сатурнова дупка на прехода" нарече АЕЦ "Белене" лидерът на РЗС Яне Янев. Той определи проекта и като "най-голямата черна каса на комунистическата мафия" и "най-добре овъзмездената българо-руска прегръдка в ущърб на българските граждани".
Павел Шопов от "Атака" посочи, че АКО централата беше построена по план, вече щеше да дава ток и да ни е "светло и топло". Заяви своята убеденост, че АЕЦ "Белене" все пак ще се строи. "Можете да бъдете сигурни, ще дойдат национално отговорни политици и сили, които са наясно, че без тази висока технология ние отиваме при маймуните", заяви депутатът от "Атака".
Левицата заяви накрая, че гласуването е невалидно и ще оспори легитимността на решението. Причината беше искане в последния момент от страна на вносителя - Иван Иванов от ДСБ, който предложи Заглавие на документа. Предложението му беше гласувано въпреки възраженията от БСП, че правилникът НЕ му позволява да го направи
No comments:
Post a Comment