ПОЛИТИЧЕСКИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ : Приемането на еврото може да струва твърде скъпо

Monday, January 16, 2012

Приемането на еврото може да струва твърде скъпо

Премиерът обясни пред депутатите, че България има три варианта пред себе сиБългария ще подкрепи европейския фискален пакт, но няма да се съгласи да уеднакви данъците си и да плаща за спасяването на други държави. Позицията на правителството беше декларирана от премиера Бойко Борисов по време на парламентарния контрол в петък.

В отговор на въпрос от съпредседателите на Синята коалиция Мартин Димитров и Иван Костов Борисов обясни, че все още и правителството не е получило окончателния вариант на споразумението, защото нанасянето на корекции все още продължавало. "Ние ги следим внимателно и когато получим окончателния вариант на документа, ще ви го представим своевременно", обеща премиерът пред депутатите.

Да, обаче...
Представители на опозицията и икономически анализатори предупредиха, че има опасност България да не успее да промени проекта за споразумение и на практика да подкрепи документ, който задължава всички страни в еврозоната да хармонизират данъците си – т.нар. икономическа конвергенция, описана в глава 4 от пакта.

Според в. "Сега" дори министърът на външните работи Николай Младенов е заявил на закрито заседание на парламентарната комисия по европейските въпроси, че България не може да се противопостави на хармонизирането на данъчните основи. Той бил обяснил на депутатите, че правителството ще подпише фискалния пакт, но с уговорката, че той ще важи за нас чак когато влезем в еврозоната.

Евентуалната цена
От способността на правителството да се противопостави на някои текстове от проекта за фискален пакт зависи каква ще бъде цената на влизането на България в еврозоната. Евентуалното обвързване на датата на въвеждане на единната валута с изпълнение на определени ангажименти може да струва около 3 млрд. евро на данъкоплатците, а икономиката да стане още по-неконкурентна заради бъдещо уеднаквяване на данъците.

"Влизането в еврозоната не трябва да струва пари. Не може да ни струва 3 млрд. евро. Това не можем да го приемем", каза съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Премиерът отхвърли тази възможност: "Ние няма да даваме пари да подпомагаме други държави. Това ще правят държавите от еврозоната, а ние, както добре знаете, сме далеч от желанието си да влезем в еврозоната." "Ние казваме "да" на фискалната дисциплина, но "не" на намеса в правото ни да следваме самостоятелна данъчна политика", категоричен беше и външният министър Николай Младенов.

А дали е така
Премиерът обясни пред депутатите, че България има три варианта пред себе си – да приеме пакта, но с условие, че някои ангажименти влизат в сила след приемането на еврото; да поеме ангажиментите от по-ранна дата; да изчака ратификацията и пак да поеме ангажиментите. И трите варианта обаче означават уеднаквяване на данъците рано или късно, ако правителството не успее да убеди другите европейски страни да променят проекта на споразумение. Към момента той предвижда хармонизиране на данъците.

Едно на ум
"Правителството на Борисов не трябва да поема никакви ангажименти под условие, че те ще важат за нас, когато заменим лева с евро", каза икономистът Георги Ангелов. Според него тези решения трябва да се вземат от парламента и депутатите са тези, които могат да дадат мандат на кабинета кои глави от фискалния пакт да одобри и кои не. Ангелов призова правителството категорично да отстоява независимата си данъчна политика, тъй като ниските данъци дават конкурентно предимство на България.
"Всичко това – кой от начините на действие ще изберем, ще реши българският парламент и ще го изпълним", обясни Бойко Борисов. Според Георги Ангелов парламентът дори може да отхвърли проекта за фискален пакт и правителството да не подпише документа. Оттук нататък е работа на управляващите да внимават на какво казват "да" и да информират и парламента, и обществото за всички поети ангажименти. За да не се окаже някой ден, че България трябва да увеличи данъците си при приемане на еврото и така единната европейска валута да стане непосилно скъпа за страната ни.

3-те варианта пред правителството:

Според Бойко Борисов, министър-председател
1. Да декларира, че ще изпълнява от дата, по-ранна от членството в Еврозоната, напълно или частично разпоредбите в глава трета (бюджетната дисциплина) или глава четвърта (икономическата конвергенция).
2. Да се присъедини към споразумението, като неговите разпоредби ще се изпълняват от момента на членство в еврозоната.
3. Да се присъедини към споразумението, като се обвърже с изпълнението на всички или на част от разпоредбите на глава трета или глава четвърта от момента на ратификация.

Според Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество"

1. Да не подпише пакта за фискална стабилност – ако парламентът не го одобри, няма как правителството да каже "да".
2. Да подкрепи фискалния пакт, но да не подкрепи 4-та глава, в която става дума за уеднаквяването на данъчните ставки.
3. Да подкрепи пакта, при условие че той важи за страната ни, когато станем член на еврозоната.


    Премиерът обясни пред депутатите, че България има три варианта пред себе си
    © АНЕЛИЯ НИКОЛОВА

    No comments:

    Post a Comment

    за мен съдържанието на страницата

    СТРАХОТЕН САИТ ЗА БЕЗПЛАТНИ РЕКЛАМИ

    PERFECT TIMING AND POSITIONING Just launched. Get in before the masses. Earn thousands weekly!

    Your SEO optimized title page contents