Находките са част от урна и изобразяват конници, които с дясната си ръка държат юзди, а с лявата - предмет, наподобяващ меч, каза Николай Овчаров. Най-ранните подобни иконографии до сега са от 5 век пр.Хр., като всички те са върху произведения от сребро и злато, поясни още той.
"Това показва началото - 4 в. пр. н.е., Ранният елинизъм, изключително интересно и уникално изображение на тракийския конник. Няма такова до този момент, поне колегите така казаха единодушно, защото то ни показва как обикновеният народ е виждал царската иконография на конника, която я има върху различни произведения на изкуството, като например Летнишкото съкровище, като съкровището от Якимово. Но при всяко положение изображенията на конници пр.н.е. са сравнително редки и зачестяват в римската епоха. Така че този уникален сам по себе си паметник ни показва погледа на обикновения човек върху царската иконография, която се е оформяла през тези векове", каза Овчаров.
Според професор Овчаров откритите находки са позволили на екипа, който работи върху разкопките на Перперикон, да свърже частите на храма на античния град.
No comments:
Post a Comment