Ефектът от създадената в края на юни паника около Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ) се е пренесъл и в следващия месец. Паричната статистика на БНБ показва, че голяма част от изтеглените в паниката депозити отново са в трезорите на банките, но динамиката при паричните агрегати остава висока. Запазва се и тенденцията от юни за прехвърляне на левови депозити в еврови разплащателни сметки, причината за което също може да се намери в създаденото напрежение.
Динамика на парите
Данните на централната банка показват, че така наречените квазипари (разликата между широките пари М3 и тесните М1, които обхващат основно депозитите) са намалели с още 502 млн. лв., след като през юни се свиха с 1.9 млрд. лв. Основното намалението е при депозитите с договорен матуритет до 2 години - с 690 млн. лв. През юни спадът надхвърли 1.65 млрд. лв. В същото време тесните пари М1 (разплащателните сметки плюс парите извън банките) са нараснали с над 1 млрд. лв. Овърнайт депозитите са се увеличили с 880 млн. лв. за един месец, а банкнотите и монетите са се увеличили с близо 160 млн. лв. Ръстът при тях обаче е характерен за летните месеци заради по-голямото търсене покрай туристическите пътувания от чужденци.
Статистиката показва, че общо през юни и юли срочните депозити са намалели с близо 2.4 млрд. лв. Тази сума или е насочена към други банки и е под формата на овърнайт депозити, или е изтеглена физически от финансовите институции и парите се държат кеш от хората и бизнеса. За два месеца парите извън банките са се увеличили с 574 млн. лв.
Превалутиране
Друга интересна тенденция, която също започна през юни, е превалутирането. Вероятно несигурността около банковите сътресения и спекулациите за стабилността на валутния борд е накарала вложителите да заложат на еврото вместо на лева. През юли по разплащателните сметки е постъпила равностойността на 503 млн. лв., но в евро. През юни сумата достигна 515 млн. лв. Вижда се също, че увеличението на евровите срочни депозити е с над 204 млн. лв. през юли при близо 350 млн. лв. месец по-рано. Статистиката отчита и спад от над 300 млн. лв. при левовите влогове.
Числата в отчета на БНБ показват, че през юни от банковата система бяха изтеглени 1 млрд. лв., докато през юли вече виждаме, че сумата по депозитните сметки е възстановена и дори влоговете растат с 370 млн. лв. при месечно сравнение.
В К КАПИТАЛ Георги Желязков
No comments:
Post a Comment